بیوگرافی-دیمین سِیِر شزل

Movie VoV


دانلود فیلم و سریال های روز جهان – ویکی پدیا هنر هفتم
Damien Sayre Chazelle

دیمین سِیِر شزل (انگلیسی: Damien Sayre Chazelle) کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس آمریکایی است. دیمین شزل فیلمنامه‌نویس و کارگردانی است که از هاروراد فارغ‌التحصیل شده و در ۳۱۱ سالگی تنها با ساخت سه فیلم یکی از معتبرترین فیلماسازان جهان است و این مسیر را در کمتر از یک دهه پیموده. شزل از همان اولین فیلمش یعنی گای و مدلین روی نیمکت پارک عشقش به موسیقی خصوصاً موسیقی جاز را نشان داده است. شزل در دوران دبیرستان نوازنده درامز بوده (و فیلم ویپلش را بر اساس تجربیاتش در هنرستان ساخته است) و موسیقی در زندیگش نقش مهمی دارد. فیلم «گای و مدلین روی نیمکتی در پارک» منتقدان را شیفته این فیلمساز تازه‌نفس کرد و وقتی معلوم شد تنها ۲۴۴ سال دارد این شیفتگی دو چندان شد. به خصوص اینکه شزل نه تنها نویسنده و کارگردان بلکه مدیر فیلمبرداری و تدوینگر کار هم بود. جی جی ابرامز که به استعداد عجیب این پسر پی برده بود او را برای بازنویسی فیلم جدیدش استخدام کرد.

فیلمنامه شماره ۱۰ خیابان کلاورفیلد به لیست سیاه بهترین فیلمنامه‌های تولید نشده قرار گرفت. آبرامز به شزل پیشنهاد داد که خودش فیلم را بسازد اما شِیزِل وقتی بودجه تولید ویپلش را بدست آورد قید این کار را زد و به سراغ ساخت فیلم ویپلش رفت که با استقبال خیره کننده منتقدان و تماشاگران همراه بود و در جوایز اسکار ۸۷ام برنده سه جایزه: جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد، جایزه اسکار بهترین صدابرداری و جایزه اسکار بهترین تدوین فیلم و نامزد دو جایزه: جایزه اسکار بهترین فیلم و جایزه اسکار بهترین فیلم‌نامه اقتباسی شد. در سال ۲۰۱۵۵ شزل به سراغ ساخت فیلم جدیدی با نام لالا لند رفت که فیلمنامه اش در دوران دانشگاه به همراه یکی از دوستانش نوشته بود. فیلمی سراسر رقص و آواز که صعود و سقوط یک رابطه را بین یک پیانیست جاز و یک هنرپیشه نشان می‌داد. لالا لند رکورد شکست و در مراسم گلدن گلوب سال ۲۰۱۷۷ برنده هفت جایزه از جمله بهترین فیلمنامه شد. لالا لند بعد از ویپلش دومین فیلم شزل است که در بین لیست ۲۵۰۰ فیلم برتر وب سایت آی ام دی بی قرار دارد. همچنین لالالند در اسکار ۲۰۱۷ نامزد دریافت ۱۴۴ جایزه شد که در نوع خودش یک رکورد محسوب می‌شود. پیش از این فقط دو فیلم دیگر در تاریخ سینما به این افتخار دست پیدا کرده بودند شزل بخاطر ساختن فیلم لالا لند موفق شد جایزه بهترین کارگردانی و بهترین فیلمنامه اورجینال را در مراسم گلدن گلوب بدست بیاورد و در هشتاد و نهمین دوره اسکار هم موفق شد جایزه اسکار بهترین کارگردانی را کسب کند.دیمین جوانترین کارگردان در تاریخ سینماست که به این افتخار دست پیدا کرده است.

حمایت از اصغر فرهادی

دیمین شزل در سال ۲۰۱۷ در حالی که بخاطر فیلم رکورد شکنش لالا لند جایزه بهترین کارگردان را در مراسم اهدای جوایز انجمن کارگردانان آمریکا دریافت کرد که ضمن حمایت از اصغر فرهادی، اقدامات اخیر رئیس جمهور آمریکا را مورد انتقاد قرار داد. او در این مراسم ضمن تقدیر از اصغر فرهادی و ابراز تاسف از غیبت او در مراسم جوایز آکادمی اسکار گفت: «اصغر فرهادی از کشوری می‌آید که دولت ما گفتگو با آن را منع

فیلم شناسی

 

سال عنوان کارگردان نویسنده تهیه کننده توضیحات
۲۰۰۹ گای و مدلین روی نیمکت پارک آری آری آری نویسنده و کارگردان و تهیه کننده و مدیر فیلمبرداری خودش بود.
۲۰۱۳ شلاق آری آری نه فیلم کوتاه
آخرین جنگیری قسمت ۲ نه آری نه فیلمنامه را بازنویسی کرده است
پیانوی بزرگ نه آری نه طرح اصلی فیلمنامه از خود او بود.
۲۰۱۴ شلاق آری آری نه بر اساس فیلم کوتاه خودش با همین اسم. برنده سه جایزه اسکار.
۲۰۱۶ شماره ۱۰ خیابان کلاورفیلد نه آری نه فیلمنامه را بازنویسی کرده است.
لا لا لند آری آری نه برنده هفت جایزه گلدن گلوب و شش جایزه اسکار از جمله جایزه اسکار بهترین کارگردانی
۲۰۱۸ مدعی[۴] نه آری نه
اولین مرد آری نه نهدیدگاه کاربران :وارد کردن دیدگاه