بیوگرافی-یلایجا جردن وود

Movie VoV


دانلود فیلم و سریال های روز جهان – ویکی پدیا هنر هفتم
Elijah Jordan Wood

ایلایجا جردن وود (به انگلیسی: Elijah Jordan Wood) (زادهٔ ۲۸ ژانویه ۱۹۸۱)، یک هنرپیشه، تهیه‌کننده و دی‌جی آمریکایی است. وی با بازی در نقش فرودو بگینز در سه‌گانه‌ی ارباب حلقه‌ها شهرت و محبوبیت بسیاری به دست آورد. او فرزند وارن وود و دبرا کراوزه است. فرزند دوم خانواده کوچکتر از برادرش زکریا (زک) و بزرگتر از خواهرش هانا. او یک مسیحی کاتولیک است.

حرفه

اولین نقش او در هشت سالگی (۱۹۸۹) یک بازی کوتاه در فیلم بازگشت به آینده قسمت ۲ بود. بین سالهای ۱۹۸۹ تا ۲۰۰۰ فیلم‌های متعددی مانند برخورد عمیق، کادر آموزشی ، همیشه جوان و… از او منتشر شد. در سال ۱۹۹۹ مورد توجه پیتر جکسون، کارگردان ارباب حلقه‌ها قرار گرفت و پس از مورد تایید واقع شدن در تستی برای انتخاب شدن دراین فیلم راهی نیوزلند شد. الایجاه که تا قبل از این فیلم بیشتر نقش‌های کودکانه را بازی می‌کرد، حالا تبدیل به یک چهرهٔ مشهور و یک قهرمان دوست داشتنی شده بود. او جوایز بسیاری را برای این نقش گرفت و تبدیل به یک چهره شناخته شده در سینمای جهان گشت.

او در سال ۲۰۰۴ در فیلم درخشش ابدی یک ذهن پاک بازی کرد. سال ۲۰۰۵ در شهر گناه و خیابان سبز ایفای نقش کرد. در سال ۲۰۰۶ دوبلور نقش اصلی خوش قدم که برنده اسکار شد، بود. آثار دیگر او عبارتند از: هابیت(سفر غیر منتظره)، مانیاک، پنجره‌های باز، آخرین شکارچی جادوگر، اعتماد، ماجراهای دکه سمساری، پیانو بزرگ، ۹، خوش قدم ۲، مجموعه ویلفرد،بچه های جاسوس3 و… . الایجاه اخیراً به سریال Dirk gently پیوست.

زندگینامه

او در ۲۸ ژانویه ۱۹۸۱ میلادی در سدار رپیدز آیووا/امریکا به دنیا آمد. پدرش وارن وود مادرش دبرا وود ویک برادر به نام ذکریا و یک خواهر به نام هانا دارد. او یک مسیحی کاتولیک است.

در نوجوانی به همراه خانواده به لس آنجلس آمد. بعدها باخواهرش هانا درنیویورک زندگی می‌کرد. حال نیز او در تگزاس شهر آستین زتدگی می‌کند.

جستارهای وابسته

  • فرودو بگینز
  • افشین ذی‌نوری – فارسی دوبله هنرمند صدایدیدگاه کاربران :وارد کردن دیدگاه