بیوگرافی Jack Lemmon

Movie VoV


دانلود فیلم و سریال های روز جهان – ویکی پدیا هنر هفتم
Jack Lemmon

 

 

 

 

 

 

 

Jack Lemmon

جک لمون

تولد: ۸ فوریه ۱۹۲۵ م.، نیوتون، ماساچوست، ماساچوست، آمریکا
مرگ: ۲۷ ژوئن ۲۰۰۱ م.، لس آنجلس، کالیفرنیا، آمریکا
همسر: فلیسیا فار (ازدواج ۱۹۶۲ م.–۲۰۰۱ م.)، سینتیا استون (ازدواج ۱۹۵۰ م.–۱۹۵۶ م.)
فرزندان: کریس لمون، کورتنی لمن
تحصیلات: دانشگاه هاروارد (۱۹۴۷ م.)، آکادمی فیلیپس (۱۹۴۳ م.)

جان اولر لمون سوم (بهانگلیسی: John Uhler “Jack” Lemmon III)، معروف به جک لمون، (زادهٔ ۸ فوریه ۱۹۲۵ – درگذشتهٔ ۲۷ ژوئن ۲۰۰۱) بازیگرنامدار آمریکایی هالیوود است که در زمان خود از کامیاب ترین بازیگران سینما در کسب جایزه اسکار بود.

زندگینامه

جک لمون متولد بوستون ماساچوست آمریکا و تحصیلکرده آکادمی فیلیپس دانشگاه هاوارد است. بازیگری که محبوب همگان بود و در زندگی خصوصی نیز بسیار شرافتمند بود.

جک لمون با نام کامل و حقیقی جان اولر لمون سوم در ۸ فوریه ۱۹۲۵ به دنیا آمد و سپس به هنگام جنگ جهانی دوم به دنبال پایان تحصیلاتش به نیروی دریایی پیوست. اما تا پایان درآن جا ماندنی نشد و به نیویورک رفت و درآن جا هنرپیشه شد.

او در بیش از ۶۰ فیلم بازی کرد که کمدی های متنوع و حتی اسلپ استیک را شامل می شد او در کارهای درام نیز شرکت کرد ولی اوج مهارت وی در کمدی هایی بود که پیرامون آدم هایی عادی ساخته می شد.

لمون از ۱۹۴۹ وارد سینما شد اما به سال ۱۹۵۴ و با بازی در دو فیلم با جودی هالیدی به نام های ممکن است برای تو اتفاق بیفتد و پففت! نزد سینماروها شناسایی شد.

لمون بویژه با همکاریش در کنار تونی کرتیس و مرلین مونرو در فیلمهایی چون:بعضی‌ها داغشو دوست دارند (۱۹۵۹۹) در عالم سینما شناخته شده است.

ازدواجش با فلیسیا فار در پاریس در سال ۱۹۶۲ بود.

دوره حرفه ای

جک لمون کاندیدای ۸ جایزه اسکار شد و دو بار جایزه اسکار را برای بازی در فیلم هایش بدست آورد. اولین اسکار او برای اسکار نقش مکمل مرد در فیلم میستر رابرتز بود که در سال ۱۹۵۵ حاصل آمد و دومی ، یک اسکار نقش اول مرد بود که برای فیلم ببر را نجات بده در سال ۱۹۷۳۳ به وی تعلق گرفت.

با این همه آنچه بیش از هرچیزی در ارتباط با جک لمون در یادها مانده ، همکاری مستمر وی با بیلی وایلدر فیلمساز بزرگی است که در سال ٢٠٠٢ در ۹۶۶ سالگی دارفانی را وداع گفت.

این دو در ۷ فیلم با یکدیگر همکاری کردند و طی این دوره بود که زوج هنری لمون ووالتر ماتائو به تصمیم بیلی وایلدر و با اقدام و انتخاب وی شکل گرفت و این دو مجموعاً در ۸۸ فیلم کنار یکدیگر به بازی پرداختند و زوج بسیار جذابی را به وجود آوردند.

در همه حال هردو بازیگر به هنرپیشه های محبوب بیلی وایلدر بدل شدند.

جک لمون در کنار شرلی مک لین در فیلم آپارنمان (١٩٦٠)

معروف ترین فیلمهای جک لمون با بیلی وایلدر شامل بعضی ها داغشو دوست دارند (۱۹۵۹) در کنار تونی کرتیس و مریلین مونرو ، آپارتمان(١٩٦٠)، ایرما خوشگله (١٩٦٣٣) وشیرینی شانسی (١٩٦٦٦) می شد.

شیرینی شانسی (١٩٦٦) نخستین همکاری لمون با ماتائو را شکل داد وماتائو بخاطر نقشش درهمین فیلم یکاسکار نقش مکمل مرد را به دست آورد.

لمون و ماتائو درسالهای ۱۹۷۴ و ۱۹۸۱ در فیلم های صفحه اول و بادی بادی نیز زیر نظر بیلی وایلدر در کنار یکدیگر ظاهر شدند وحتی در پیری و در سالهای ۱۹۹۳۳ و ۱۹۹۵ در فیلم های پیرمردهای غرغرو یک و دو و در سال ۱۹۹۸ در زوج عجیب ۲ نیز این همکاری را تجدید کردند.

جک لمون آخرین بار برای بازی در فیلم گمشده ساخته سال ۱۹۸۲ کوستا گاوراس یونانی برای هشتمین بار کاندیدای اسکار شد که البته آن را نبرد اما جایزه بهترین بازیگر مرد را در جشنواره کن فرانسه به خود اختصاص داد.

جک لمون حتی در سالهای آخر عمرش از حجم بازیگری و کارهایش اصلاً نکاست و باز در فیلم های متعددی ظاهر می شد و حتی در تلویزیون هم درخشید و در سال ۲۰۰۰ بخاطر بازی در فیلم تلویزیونی سه شنبه ها با موری جایزه امی را تصاحب.

به واقع در میان بازیگران فقط جک نیکلسون ، اسپنسر تریسی و لارنس اولیویه و پل نیومن توانسته اند بیشتر از لمون کاندیدای اسکار شوند. .»

نقل قول ها

لمون درمصاحبه ای گفته بود: من خوش اقبال بوده ام، بشدت کار کرده ام و اوضاع مساعد از آب درآمده است.

درگذشت

این بازیگر توانا در در ٢٧ ژوئن ٢٠٠١ درگذشت.

بخشی از فیلم‌شناسی

 • بعضی‌ها داغشو دوست دارند – (۱۹۵۹)
 • آپارتمان – (۱۹۶۰)
 • ایرما خوشگله – (۱۹۶۳)
 • مسابقه بزرگ – (۱۹۶۵)
 • شیرینی شانس – (۱۹۶۶)
 • گول‌خوردگان – (۱۹۶۹)
 • پدر – (۱۹۸۹)
 • کلاه پوستی گلنروز (۱۹۹۲)
 • برش‌های کوتاه – (۱۹۹۳)
 • هملت – (۱۹۹۶)
 • افسانه بگر ونس – (۲۰۰۰)دیدگاه کاربران :وارد کردن دیدگاه