دانلود سریال 13 Reasons Why با لینک مستقیم و رایگان

Movie VoV


دانلود فیلم و سریال های روز جهان – ویکی پدیا هنر هفتمکارگردان


بازیگران


تریلر


موسیقی متن13 Reasons Why

داستان سریال 13 Reasons Why: دو هفته پس از خودکشی دختر جوانی به نام هانا، همکلاسی‌اش کلی جنسن که به او علاقه داشت، جعبه‌ی مرموزی روی ایوان خانه پیدا می‌کند که ممکن است دلایل خودکشی او را در بر داشته باشد…

ویکی پدیا | جوایز | دانلود | IMDB: 8.5/10 | Metacritic: –/100


13 Reasons Why

معمایی | درام +17 | netflix
سازندگان: Brian Yorkey
ستارگان: Michael Sadler | Christian Navarro | Katherine Langford

پرامتیازترین سریال با رتبه 78

لینک های دانلود


فصل اول

دانلود قسمت 01: نسخه 720p | نسخه 720p x265 | نسخه 480p
دانلود قسمت 02: نسخه 720p | نسخه 720p x265 | نسخه 480p
دانلود قسمت 03: نسخه 720p | نسخه 720p x265 | نسخه 480p
دانلود قسمت 04: نسخه 720p | نسخه 720p x265 | نسخه 480p
دانلود قسمت 05: نسخه 720p | نسخه 720p x265 | نسخه 480p
دانلود قسمت 06: نسخه 720p | نسخه 720p x265 | نسخه 480p
دانلود قسمت 07: نسخه 720p | نسخه 720p x265 | نسخه 480p
دانلود قسمت 08: نسخه 720p | نسخه 720p x265 | نسخه 480p
دانلود قسمت 09: نسخه 720p | نسخه 720p x265 | نسخه 480p
دانلود قسمت 10: نسخه 720p | نسخه 720p x265 | نسخه 480p
دانلود قسمت 11: نسخه 720p | نسخه 720p x265 | نسخه 480p
دانلود قسمت 12: نسخه 720p | نسخه 720p x265 | نسخه 480p
دانلود قسمت 13: نسخه 720p | نسخه 720p x265 | نسخه 480p
دانلود قسمت Special: نسخه 720p

زیرنویس


منبع


ویکی پدیا

۱۳ دلیل برای اینکه (به انگلیسی: Reasons Why 13) یک سریال آمریکایی محصول سال ۲۰۱۷ در ژانر درام-معمایی است. فیلمنامه این سریال توسط برایان یورکی بر اساس رمانی به همین نام نوشته جی اشر که در سال ۲۰۰۷ منتشر شد به رشته تحریر درآمده است. ۱۳۳ دلیل برای اینکه از محصولات اورجینال نت‌فلیکس محسوب می‌شود و توسط همین شرکت ساخته و توزیع شده است. تهیه کنندگی سریال توسط سلنا گومز وتوماس مک‌کارتی انجام شده است و خود مک کارتی تعدادی از اپیزودهای سریال از جمله اپیزود اول و دوم را کارگردانی کرده است.فصل اول سریال در مجموع شامل ۱۳ اپیزود می‌باشد. سریال با استقبال بالای منتقدین و تماشاگران همراه بوده است. ۱۳۳ دلیل برای اینکه تاکنون در سایتمتاکریتیک نمره ۷۶/۱۰۰ را دریافت کرده است و در سایت راتن تومیتوز هم نمره ۹۰/۱۰۰ را گرفته است.همچنین سریال از نظر کاربران بانک اطلاعات اینترنتی فیلم‌ها یکی از ۲۵۰ سریال برتر تاریخ می‌باشد.

خلاصه داستان

دو هفته از خود کشی «هانا بیکر» می‌گذرد. خودکشی او باعث به وجود آمدن جو نامناسبی در دبرستانی که او در آن تحصیل می‌کرد می‌شود و اکثر بچه‌ها را درگیر خود می‌کنند. دوستان هانا بر روی کمد او گل و یادگاری آویزان می‌کنند و یادش را گرامی می‌دارند. در این میان اما دربارهٔ دلایل خودکشی «هانا» نظرات مختلفی مطرح می‌شود اما هیچ‌کس از انگیزه او برای این کار آگاه نمی‌شود.در این بین “کلی جنسن” که پسری کم حرف و منزوی و تا حدودی تنهاست و قبل از مرگ هانا با او همکار و همکلاسی بوده و البته به او علاقه داشته است یک روز هنگام بازگشت به خانه با بسته عجیبی رو به رو می‌شود. او بسته را باز می‌کند و متوجه می‌شود سیزده نوار کاست در آن وجود دارد. “کلی” یکی از نوارها امتحان می‌کند و در کمال تعجب با صدای ضبط شده هانا مواجه می‌شود. هانا می‌گوید که قصد دارد در این سیزده نوار داستان زندگی خود و به خصوص دلایلش را برای خودکشی شرح دهد و “کلی” باید همه نوارها را تا آخر گوش بدهد. کلی که بسیار گیج شده با گوش دادن به نوارها و اتفاقاتی برایش رقم می‌خورد متوجه می‌شود تعداد زیادی از بچه‌های دبیرستان این نوارها را دریافت کرده‌اند و علت مرگ هانا خیلی پیچیده‌تر از آن بوده که در ابتدا می‌پنداشته است.

بازیگران

جی آشر نویسنده رمان سیزده برای اینکه… می باشد.این رمان در فهرست کتاب‌های پرفروش نیویورک تایمز‌ در ژوئیه ۲۰۱۱ به رتبه یک رسید.

بازیگر شخصیت نقش
دیلان مینت کلی جنسن نوجوانی منزوی و تنها که به تازگی دختری که عاشقش بوده را از دست داده است و بیشتر وقت خود را با تنها دوستش تونی میگذارند.
کاترین لانگفورد هانا بیکر تنها فرزند خانواده بیکر.هانا دورانی بسیار سخت را در دبیرستان پشت سر گذاشته و هیچ راهی بهتر از خودکشی برای پایان دادن به غم هایش پیدا نمی کند.
کریستین ناوارو تونی پادیلا تنها دوست کلی است.تونی یک همجنس گراست و از طرف هانا مامور است تا مواظب سلامتی کلی باشد.رابطه او با بیشتر شخصیت های داستان یک رابطه چند وجهی و پیچیده است.
آلیشا بویی جسیکا دیویس دوست صمیمی سابق هانا بود اما وقتی رابطه اش با هانا را بخاطر ارتباط با جاستین بهم زد باعث شد تا او یک قدم به مرگ نزدیک تر شود.
برندون فلین جاستین فولی دوست صمیمی زک دمسی و بریس والکر.کاپیتان تیم بسکتبال دبیرستان لیبرتی و دوست پسر اول هانا.رابطه جاستین با هانا بخاطر خطای بزرگی که کرده بود بهم خورد و بعد هم او با جسیکا وارد رابطه شد.جاستین از تاثیر گذارترین شخصیت های سریال محسوب می شود.
جاستین پرنتیس بریس والکر دوست صمیمی جاستین است اما برخلاف او از همان اول در راه خلاف می افتد.او در مدرسه مواد مخدر میفروشد و تجاوز جنسی اش به هانا باعث می شود تا هانا تصمیم خود را برای خودکشی عملی کند.
ایمی هارگریوس لانی جنسن مادر کلی است.زنی حساس که به شدت نگران تربیت و سلامتی پسرش است و این اخلاق افراطی اش میتواند ریشه در شغلش داشته باشد.لانی وکیل دادگستری است و در تلاش برای فهمیدن رازهای هانا بیکر اتفاقات جالبی را رقم میزند.
مایلز هژیر الکس استندال در بین کسانی که به نوعی به مرگ هانا ربط داشته اند الکس منطقی تر است.او با خیانت به هانا سهم خود را از خودکشی او به جای گذاشته اما پشیمانی و رفتار او بعد از مرگ هانا به نوعی تطهیرش میکند.
کیت والش اولویا بیکر مادر هانا است.زنی که بعد از مرگ دلخراش تنها دخترش دست به تحقیق و جست و جو میزند تا علت خودکشی او را دریابد.
راس باتلر زک دمسی دوست صمیمی جاستین و عضو تیم بسکتبال دبیرستان لیبرتی.سهم او از خودکشی هانا بازی کردن با احساساتش بود اما زک برخلاف ظاهرش قلبی بسیار مهربان دارد که باعث می شود سرنوشت ماجرا بیشتر از قبل گره بخورد.

ابتدا قرار بود سلنا گومز در نقش هانا بیکر بازی کند اما او این نقش را قبول نکرد و کاترین لانگفورد جایگزین او شد.

فصل ها و قسمت ها

سریال در فصل اول شامل ۱۳ قسمت یک ساعته می باشد.هنوز هیچ خبری مبنی بر اعلام تولید فصل دوم اعلام نشده است.

قسمت اول:نوار اول-بخش اول

دبیرستان لیبرتی به خاطر خودکشی یکی از دانش آموزانش به نام هانا بیکر در وضعیت بدی به سر میبرد.بچه ها سعی میکنند با آویزان کردن گل و یادگاری بر رو کمد هانا و به اشتراک گذاشتن پست در فضای مجازی همدردی خود را با خانواده بیکر اعلام کنند.در این میان دانش آموزی بنام کلی جنسن که قبل از مرگ هانا با او همکار و هکلاسی بوده یک روز هنگام بازگشت به خانه با بسته عجیبی رو به رو می شود.کلی بسته را باز می‌کند و متوجه می‌شود سیزدهنوار کاست در آن وجود دارد.کلی یکی از نوارها امتحان می‌کند و در کمال تعجب با صدای ضبط شده هانا مواجه می‌شود. هانا می‌گوید که قصد دارد در این سیزده نوار داستان زندگی خود و به خصوص دلایلش را برای خودکشی شرح دهد و کلی باید همه نوارها را تا آخر گوش بدهد.در بخش اول نوار اول هانا داستان شروع سال دوم دبیرستانش را تعریف می کند که در طی آن با کاپیتان تیم بکستبال مدرسه بنام جاستین وارد رابطه می شود.او تعریف میکند که رابطه اش با جاستین ابتدا بسیار خوب بوده است اما بعد از اینکه جاستین عکس های شخصی هانا را در دبیرستان بین دوستانش پخش میکند زندگی به مرور برای هانا سخت میشود.هانا در نهایت با جاستین قطع رابطه می کند اما همچنان اوضاع در دبیرستان برایش سخت است.در راهرو ها او را “هرزه” صدا میزنند و عکس های بدن نمایش بین همه دست به دست میشود.در این قسمت بیشتر با شخصیت های داستان از جمله تونی آشنا میشویم که بهترین و البته تنها دوست کلی است.

قسمت دوم:نوار اول-بخش دوم

در بخش دوم از نوار اول هانا اتفاقات زندگیش را بعد از جدایی از جاستین شرح میدهد.اینکه چگونه با دو دانش آموز دیگر بنام های الکس و جسیکا دوست شد و با آنها بیرون میرفت و توانست به لطف آنها این بحران عاطفی را پشت سر بگذارد.اما رابطه بین این سه نفر بر اثر اتفاقاتی بهم میریزد و جسیکا که هانا را مقصر این اتفاق می داند با او دعوا کرده و جلوی دیگران در کافی شاپ به او سیلی میزند.بدین ترتیب هانا دومین شکست عاطفی اش را با فاصله کوتاهی از جدایش اش از جاستین تجربه میکند.همچنین مادر هانا با نام اولویا که باور ندارد دخترش خودکشی کرده با پیدا کردن مدرکی در تلاش است تا دلیل قانع کننده ای برای این تصمیم هانا بیابد.

قسمت سوم:نوار دوم-بخش اول

در این قسمت شاهد هستیم که رابطه هانا با الکس به طور کلی از بین میرود و هانا بار دیگر تنها میشود.کلی همچنین با مرور خاطراتش سعی میکند تا گفته های هانا را تصدیق کند.مادر هانا به دبیرستان میگوید از آنها شکایت خواهد کرد.همزمان متوجه میشویم که تعداد زیادی از بچه های دبیرستان از جمله جسیکا و جاستین و الکس این نوارها را دریافت کرده اند.آنها که از برملا شدن حقیقت وحشت دارند سعی دارند به نوعی اوضاع را کنترل کنند اما قانع کردن کلی که روز به روز به گوش دادن به نوارها عصبی تر و منزوی تر از قبل شده است چندان آسان نیست.تونی نیز سعی میکند در این راه به کلی کمک کند.

قسمت چهارم:نوار دوم-بخش دوم

سوژه اصلی این نوار تایلر دوان است.عکاس رسمی دبیرستان لیبرتی.تایلر مثل همه پسرهای دبیرستان به خاطر زیبایی هانا به او علاقه دارد اما از آنجا که نمیتواند هانا را قانع به رابطه کند تصمیم میگیرد به روش خودش از هانا لذت ببرد.تایلر هرشب به پشت خانه هانا رفته و از پشت پنجره به صورت پنهانی از بدن او عکس میگیرد.روزی که هانا دوست خود را بنام کاترین به خانه اش میاورد تا باهم درس بخوانند تایلر از آنها در حالی که مشغول بوسیدن یکدیگر هستند عکس میگیرد.این عکس ها بلافاصله در دبیرستان پخش شده و ضربه عاطفی دیگری را به هانا که حالا دیگر اعتمادش را به همه از دست داده وارد میکند.

قسمت پنجم:نوار سوم-بخش اول

این نوار متعلق به کاترین است و سرنوشتش از اتفاقات نوار قبل سرچمشه میگیرد.وضعیت هانا در دبیرستان بسیار سخت شده و او روز به روز بیشتر مورد هجوم توهین ها و متلک های دانش آموزان دیگر قرار میگیرد.در این بین تنها کسی که هانا در کنارش ذره ای آرامش پیدا میکند کلی است که با او لحظات خوبی را در محل کار میگذراند.در این قسمت رابطه هانا با کاترین نیز خراب می شود.در زمان حال کلی که به تصمیم به انتقام از مسببین اصلی مرگ هانا گرفته است توسط جاستین و الکس تهدید می شود که اگر حرفی درباره نوار ها به پلیس بزند به سرنوشت هانا دچار خواهد شد.کلی اما بی توجه به تهدید ها تصمیم میگیرد به روش خودش عدالت اجرا کند و در قدم اول نیز از تایلر هنگام عوض کردن لباسش عکس گرفته و در دبیرستان پخش میکند.

قسمت ششم:نوار سوم-بخش دوم

این نوار شرح حال هانا را در روز ولنتاین دنبال میکند.در این روز او با پسری بنام مارکوس قرار میگذارد اما مارکوس با تاخیر زیادی به سر قرار میرسد و زمانی هم به محل قرار می آید به هیچ مقدمه ای سعی میکند با هانا رابطه جنسی برقرار کند اما هانا بر سر او فریاد میکشد و مارکوس هم در جلوی جمع او را تحقیر میکند.بدین ترتیب یک شکست عاطفی دیگر برای هانا رقم میخورد.

قسمت هفتم:نوار چهارم-بخش اول

این نوار درباره زک دمسی است.در این قسمت شاهد صعود و سقوط یک رابطه عاشقانه بین زک و هانا هستیم که هیچوقت به لوغ نمیرسد و فقط باعث میشود تا هانا بار دیگر مزه تحقیر شدن را بچشد.کلی که از شنیدن این نوار به شدت عصبی شده است با خط انداختن بر روی ماشین گران قیمت زک انتقام هانا را از او میگیرد.

قسمت هشتم:نوار چهارم-بخش دوم

این نوار داستان پسری بنام رایان را دنبال میکند که با اصرار زیاد هانا را وارد انجمن شعر خود میکند.هانا ابتدا با اکراه شرکت میکند اما به مرور احساس میکند که میتواند با رایان وارد رابطه شود.بدین ترتیب از رایان میخواهد شعر گفتن را به او آموزش بدهد.اوضاع خوب پیش میرود اما وقتی رایان یکی از شعرهای بسیار شخصی هانا را در ماهانه دبیرستان منتشر میکند باعث خشم هانا میشود و این رابطه نیز با شکست مواجه میشود.

قسمت نهم:نوار پنجم-بخش اول

این نوار دو سوژه دارد:جاستین و برایس.عمده اتفاقات داستان در مهمانی بزرگی که جاستین برگزار کرده است میفتد.هانا که موهای خود را کوتاه کرده با ظاهری متفاوت در مهمانی حاضر میشود و توجهات زیادی را به خود جلب میکند.او در مهمانی با کلی صحبت میکند و رابطه آنها کمی صمیمی تر میشود.سوژه اصلی نوار اما در مورد برایس والکر است که هنگامی که جسیکا مست بوده است به او تجاوز میکند.هانا این حادثه را به وصرت اتفاقی میبیند.بعد ار آن سعی میکند جاستین را مطلع کند اما علیرغم اینکه جاستین خودش از این موضوع خبر دارد تصمیم میگیرد پای پلیس را وسط نکشد زیرا برایس دوست صمیمی اوست.حالا بعد از این اتفاق احساس عذاب وجدان نیز به احساسات غم انگیز دیگر هانا اضافه میشود.

قسمت دهم:نوار پنجم-بخش دوم

این نوار درباره یکی از دوستان هانا بنام شری است.بعد از یک مهمانی هانا به اصرار شری با او به خانه برمیگردد.هانا ابتدا چندان تمایل به انجام این کار ندارد زیرا شری مست است اما بالاخره قبول میکند.در راه بازگشت آنها با ماشین تصادفه کرده و تابلوی خطر جاده را میکنند اما به خودشان آسیبی نمیرسد.هانا میگوید آنها باید تصادف و کنده شدن تابلوی خطر را گزارش دهند اما شری بخاطر مست بودنش قبول نمیکند پای پلیس وسط بیاید.آن ها با هم دعوا میکنند و در نهایت شری هانا را ترک میکند.صبح روز بعد معلوم میشود یک ماشین دیگر بخاطر نبود تابلوی خطر در جاده تصادف کرده و سرنشینش کشته است.قربانی کسی نیست جز جف اتکینس بهترین دوست کلی جنسن در دبیرستان.هانا آنقدر عذاب وجدان میگیرد که سعی میکند در مورد تصادف به کلی چیزی بگوید اما هرچه سعی میکند نمیتواند.رابطه هانا با شری نیز به هم میخورد و هانا دچار بحرانی عمیق میشود.

قسمت یازدهم:نوار ششم-بخش اول

این نوار بالاخره مربوط به کلی جنسن است.کلی ابتدا قبول نمیکند نوار ها را گوش دهد ولی با اصرار تونی این کار را میکند.در این نوار هانا میگوید از همان روز اول احساسی خاص نسبت به کلی داشته است زیرا معتقد است او با تمامی پسرها فرق میکند.داستان در مهمانی اتفاق میفتد.جایی که کلی و هانا شروع به بوسیدن و رابطه برقرار کردن با هم میکنند اما هانا با مرور اتفاقات تلخ زندگیش و ضربه ای که از ارتباط برقرار کردن با دیگر پسرها دیده از کلی میخواهد برود و بر سر او فریاد میکشد.در زمان حال جاسستین که از رابطه بریس و جسیکا عصبانی است به خانه بریس رفته و به جسیکا حقیقت را در مورد شب مهمانی میگوید.همزمان مادر هانا در بین وسایل دخترش لیستی را پیدا میکند که نام تعدادی از دانش آموزان دبیرستان در آن به چشم میخورد.او سعی میکند با استفاده از لیست حقیقت را کشف کند و برای همین از تنها کسی که در لیست به دور اسمش خط کشیده نشده سوال میکند:تونی…

قسمت دوازدهم:نوار ششم-بخش دوم

سوژه اصلی بریس والکر است.کاری که بریس با هانا میکند ضربه نهایی او برای تصمیم گرفتنش به خودکشی است.در جریان یک مهمانی که هانا در آن به همراه بریس وارد جکوزی شده است بریس در کمال وحشی گری در همان جکوزی به هانا تجاوز میکند و التماس هانا هم هیچ تاثیری روی او ندارد.بعد از گوش دادن به این نوار کلی عنان اختیار را از کف داده و به خانه بریس رفته و با او درگیر می شود و به شدت آسیب میبیند اما با زرنگی اعتراف بریس را درباره تجاوزش به هانا ضبط میکند.این قسمت با خبر خودکشی کردن یک پسر نوجوان ناشناس به پایان میرسد.

قسمت سیزدهم:نوار هفتم-بخش اول

این نوار متعلق به آقای پورتر مشاور دبیرستان لیبرتی است.هانا قضیه تجاوزش و تصمیمش برای خودکشی را برای پورتر شرح میدهد اما او حرف هانا را باور نمیکند.سرانجام هانا که دیگر دلیلی برای ادامه زندیگش نمیبیند رگ خود در حمام میزند و میمیرد.در زمان حال تمام بچه هایی که در نوار ها نامشان برده شده بود به دادگاه احضار میشود.تونی از طرف کلی هر سیزده نوار را به علاوه نوار چهاردهمی که کلی در آن اعترافات بریس را ضبط کرده بود به مادر هانا و سپس دادگاه ارائه میدهد.تنها کسی که در دادگاه حضور ندارد الکس است که مشخص میشود با شلیک گلوله به سرش خودکشی کرده است.در صحنه آخر شاهد هستیم که کلی به همراه تونی در جاده ای مشغول رانندگی هستند و کلی از اینکه توانسته تا حد توانش عدالت را اجرا کند راضی و خشنود است.

ساخت

ابتدا یونیورسال استودیوز قصد داشت تا بر اساس کتاب سیزده دلیل برای اینکه فیلمی اقتباسی بسازد که در آن سلنا گومز در نقش “هانا بیکر” ظاهر شود اما این پروژه به سرانجام نرسید. در اکتبر ۲۰۱۵ نت‌فلیکس حق فروش کتاب را خرید و تصمیم گرفت تا بر اساس آن یک سریال بسازد زیرا مدیران نتفلیکس فکر می کردند داستان کتاب کشش لازم برای ساخت یک سریال را دارد.ابتدا قرار شد باز هم گومز نقش هانا بیکر را بازی کند اما گومز دیگر تمایلی به انجام این کار نداشت و تنها قبول کرد به عنوان تهیه کننده اجرایی با پروژه همکاری کند.توماس مک‌کارتی فیلمنامه نویس و کارگردان تحسین شده فیلم افشاگر که از طرفدران کتاب بود هم تهیه سریال را بر عهده گرفت و هم دو اپیزود از آن را کارگردانی کرد.فیلمبرداری سریال در تابستان ۲۰۱۶ و در کالیفرنیای شمالی انجام شد.سن رافائل، کالیفرنیا ، بنیسیا، کالیفرنیا ، والهو، کالیفرنیا , کراکت از جمله لوکشین های فیلمبرداری بودند.

نظرات منتقدان

سریال با استقبال بالای منتقدان همراه بود و نمرات و نقدهای خوبی دریافت کرد.سریال در سایت های متاکریتیک و راتن تومیتوز با استقبال رو به رو شد و در میان مردم هم محبوب شد که نمره آن در سایت بانک اطلاعات اینترنتی فیلم‌ها به خوبی این قضیه را بیان میکند.عمده تعریف منتقدان پیرامون داستان و قدرت بازیگری سریال می باشد.

  • جسی شیدن در آی‌جی‌ان به سریال از ۱۰ نمره ۹.۲ داد و نوشت:”۱۳ دلیل برای اینکه اثری شگفت انگیز است.سریال داستان خود را بسیار خوب تعریف می کند و بیننده را کسل نمی‌کند.اثری قدرتمند که به طرز عجیبی پر جوش و خروش است.این بهترین مجموعه تلویزیونی در قرن بیست و یکم است که درباره مسائل و مشکل نوجوانان ساخته شده است.”
  • متیو گیبرت در بوستون گلوب به سریال امتیاز کامل داد و نوشت:”این یک درام حساسیت برانگیز درباره زندگی نوجوانان است که به طرز استادانه ای مهندسی شده است.۱۳ دلیل برای اینکه مجموعه ای تلخ است که تنها کورسوی امیدی در آن وجود دارد”
  • مائورین رایان در ورایتی به سریال امتیاز بالایی داد و آنرا “درامی موفقیت آمیز” و “بی رحم” دانست.او در بخشی از نقد خود نوشت:”۱۳ دلیل برای اینکه قطعاً اثری بی ریا و به دور از هرگونه ژست قلابی است.سریالی که به راحتی میتوان آنرا در زمره بهترین های نتفلکیس قرار داد.”
  • لف گیرنبلات در انترتینمنت ویکلی به سریال نمره +B داد و نوشت:”این سریالی است که جوانان و نوجوانان زیادی به آن نیاز دارند.ما همیشه با کمبود فیلم های خوب دبیرستانی رو به رو بوده ایم و حالا ۱۳ دلیل برای اینکه به لطف داستان جذاب و پر کشش و بازی های خوب بازیگرانش این خلا را برای مدتی به خوبی می پوشاند.”
  • دنیل فینبرگ در هالیوود ریپورتر به سریال بالاترین امتیاز ممکن را داد و آنرا “تاثیر گذار” و “خلاقانه” و “درامی دلچسب” دانست.او قدرت کارگردانی و فیلمنامه و بازیگری را ستود و از سریال به عنوان “اثری قابل توجه در ژانر نوبالغان” یاد کرد.

شباهت سریال با فیلم مزایای گوشه گیر بودن

کتاب سیزده دلیل برای اینکه بعد از انتشار بخاطر لحن داستانگویی و فضاسازی با کتاب مزایای گوشه گیر بودن مقایسه شد اما این مقایسه و شباهت پس از انتشار سریال ابعاد بیشتری پیدا کرد.شباهت چهره دیلان مینت با چهره لوگن لرمان که در فیلم مزایای گوشه گیر بودن نقش چارلی را بازی کرده بود اولین نکته ای بود که توجهات را جلب کرد.نکته بعدی حضور کیت والش در سریال بود که در اینجا هم درست مثل فیلم مزایای گوشه گیر بودن نقش مادری را بازی کرده بود که فرزندش مورد سوءاستفاده جنسی قرار گرفته شده بود.همچنین این موضوع که بهترین دوست کلی در سریال با نام تونی یک همجنسگراست شباهت دیگری بود که طرفداران به آن اشاره کردند (در مزایای گوشه گیر بودن نیز بهترین دوست چارلی با نام پاتریک یک همجنسگراست.) به طور کلی از نظر طرفداران سیزده دلیل برای اینکه از نظر فضاسازی و پرداختن به موضوعاتی همچون تجاوز و همجنسگرایی و استفاده از مواد مخدر و لحن افسرده کننده اش شباهت غیر قابل انکاری به مزایای گوشه گیر بودن دارد.همچنین طرفداران سیزده دلیل برای اینکه به مخاطبانی که از دیدن سریال و خواندن کتاب لذت برده اند توصیه کرده اند که کتاب و فیلم مزایای گوشه گیر بودن را بخوانند و نگاه کنند.

درجه سنی

سریال سیزده دلیل برای اینکه بخاطر محتوای بزرگسالانه و وجود صحنه هایی همچون مصرف مواد مخدر و مشروبات الکلی و همچنین نشان دادن جزئیاتی از صحنه تجاوز و استفاده از کلمات رکیک و پرداختن به موضوعاتی همچون همجنسگرایی و خودکشی از طرف سیستم نظارت و ارزشیابی تلوزیون درجه سنی “RP18” دریافت کرد.بدین معنی که تماشای سریال به افراد زیر هجده سال توصیه نمی شود و باید در تماشای آن احتیاط کنند.

تاثیرات اجتماعی

سریال به خوبی به بحران های دوران نوجوانی و جوانی می پردازد و نکات منفی زندگی نوجوانان مثل استفاده از مواد مخدر و به خصوص عمل خودکشی در میان این نسل نقد می شود و در مورد آن هشدار داده می شود.جدا از اقبال هنری در نزد مننتقدان سریال به شدت در میان تماشاگران محبوب شد.بعد از پخش سریال طی تماس های از کشورهای مختلف از جمله برزیل اعلام گشت نوجوانانی که قصد خودکشی داشته یا قبلاً سابقه این کار را داشته اند با دیدن سریال از تصمیم خود پشیمان شده اند.

13 Reasons Why 13 Reasons Why 13 Reasons Why
دیدگاه کاربران :وارد کردن دیدگاه